Fotbal: România - Finlanda, 1-0. Prima victorie în Liga Națiunilor

• 12 Iunie 2022 11:13

Naționala de fotbal a României a obținut prima sa victorie în actuala ediție a Ligii Națiunilor, 1-0 (1-0) cu echipa Finlandei, sâmbătă seara, pe Stadionul Rapid-Giulești din Capitală, în Grupa a 3-a a Ligii B.

Aceasta este prima victorie din mandatul selecționerului Edward Iordănescu, după un egal și trei eșecuri.

La primul meci al naționalei pe noul Stadion Giulești, golul victoriei a fost marcat de fundașul stânga Nicușor Bancu (30).

România a făcut un joc destul de bun, a ratat ocazii mari de gol, având două bare și un penalty ratat, însă Finlanda a avut o posesie net superioară (60%-40%, potrivit site-ului UEFA) și a irosit câteva ocazii uriașe de a înscrie.

Pușcaș a ratat un penalty în minutul 16.

Golul s-a marcat în minutul 30, după o fază frumoasă de atac, pornită din propria jumătate: Bancu l-a lansat pe Pușcaș pe contraatac, atacantul a centrat în fața porții, de unde același Bancu a marcat cu o lovitură de cap.

În min. 24, joc a fost întrerupt pentru circa două minute din cauza unor torțe aruncate pe teren de suporteri.

România venea după eșecuri în primele două meciuri din grupă, 0-2 cu Muntenegru și 0-1 cu Bosnia, ambele în deplasare.

În următorul meci, programat tot pe Giulești, România va întâlni marți selecționata Muntenegrului. (Agerpres)