Fotbal | Manchester City pune capăt invincibilității lui Liverpool și relansează lupta pentru titlu în Anglia

• 04 Ianuarie 2019 09:19

FC Liverpool, liderul campionatului de fotbal al Angliei, a suferit primul său eșec din acest sezon, înclinându-se la limită pe terenul formației Manchester City, deținătoarea titlului (scor 1-2), joi seara, în derby-ul etapei a 21-a din Premier League.

City a deschis scorul prin argentinianul Sergio Aguero, în finalul primei reprize (min.40), însă "cormoranii" au restabilit egalitatea după pauză, prin brazilianul Roberto Firmino (min.64). Elevii antrenorului Pep Guardiola au obținut toate cele trei puncte grație reușitei tânărului internațional german de origine senegaleză Leroy Sane (min.72).

Acest rezultat relansează lupta pentru titlu în prima ligă engleză, diferența dintre Liverpool și Manchester City, ocupantele primelor două locuri în clasament, fiind acum de doar patru puncte.

Rezultate înregistrate în etapa a 21-a:
Marți
Everton - Leicester City 0-1
A marcat: Vardy (58)

Arsenal Londra - Fulham 4-1
Au marcat: Xhaka (25), Lacazette (55), Ramsey (79), Aubameyang (83), respectiv Kamara (69).

Cardiff City - Tottenham Hotspur 0-3
Au marcat: Kane (3), Eriksen (12), Son Heung-min (26).

Miercuri
Wolverhampton - Crystal Palace 0-2
Au marcat: Ayew (83), Milivojevic (90+5 - penalty).

Chelsea Londra - Southampton 0-0

Huddersfield Town - Burnley 1-2
Au marcat: Mounie (33), respectiv Woods (40), Barnes (74)

West Ham United - Brighton and Hove Albion 2-2
Au marcat: Arnautovic (66, 68), respectiv Stephens (56), Duffy (58).

Bournemouth - Watford 3-3
Au marcat: Ake (34), Wilson (37), Fraser (40), respectiv Deeney (14, 27), Sema (38).

Newcastle United - Manchester United 0-2
Au marcat: Lukaku (64), Rashford (80).

Joi
Manchester City - FC Liverpool 2-1
Au marcat: Aguero (40), Sane (72), respectiv Firmino (64).

În clasament conduce Liverpool, 54 puncte, urmată Manchester City, 50 puncte, Tottenham, 48 puncte, Chelsea, 44 puncte, Arsenal, 41 puncte, Manchester United, 38 puncte, etc.

Sursa: AGERPRES