FOTBAL | Juventus Torino, campioană a Italiei, al 7-lea an consecutiv

• 14 Mai 2018 08:41

Echipa de fotbal Juventus Torino a obținut oficial un nou titlu de campioană a Italiei, al 34-la din istoria sa și al 7-lea consecutiv, după remiza înregistrată în fața formației AS Roma (scor 0-0), duminică seara pe Stadio Olimpico, în cadrul etapei a 37-a din Serie A.

Înaintea ultimului meci pe care îl mai are de disputat din acest sezon, Juve dispune de un avans de patru puncte față de SSC Napoli, echipa fundașului român Vlad Chiricheș, care s-a impus cu 2-0 în partida disputată în deplasare cu Sampdoria Genova.

Gruparea torineză, care a cucerit miercuri Cupa Italiei, a reușit astfel a patra dublă consecutivă campionat-cupă.

Rezultate:

Sâmbătă
Benevento - Genoa 1-0
A marcat: Diabate (87).
Fundașul Alin Toșca a fost integralist la Benevento.

Inter Milano - Sassuolo 1-2
Au marcat: Rafinha (80), respectiv Politano (25), Berardi (72).

Duminică
Helals Verona - Udinese 0-1
A marcat: Barak (20).

Torino FC - SPAL Ferrara 2-1
Au marcat: Belotti (68), De Silvestri (87), respectiv Grassi (22).

Bologna - Chievo Verona 1-2
Au marcat: Verdi (12 - penalty), respectiv Giaccherini (48), Inglese (60).

Fiorentina - Cagliari 0-1
A marcat: Pavoletti (37).

Crotone - Lazio Roma 2-2
Au marcat: Simy (29), Ceccherini (61), respectiv Lulic (17 - penalty), Milinkovic-Savic (84).
Fundașul Ștefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 55, în timp ce Adrian Stoian a evoluat în repriza secundă pentru Crotone, intrând în joc în minutul 59.

Atalanta Bergamo - AC Milan 1-1
Au marcat: Masiello (90+2), respectiv Kessie (60).

AS Roma - Juventus Torino 0-0
Portarul Bogdan Lobonț a fost rezervă la AS Roma.

Sampdoria Genoa - SSC Npaoli 0-2
Au marcat: Milik (72), Albiol (80).
Fundașul Vlad Chiricheș nu a făcut parte din lotul lui Napoli la acest meci.

Clasament: 1. Juventus Torino, 92 puncte (campioană); 2.SSC Napoli, 88 puncte, 3.AS Roma, 74 puncte, 4.Lazio Roma, 72 puncte, 5.Inter Milano, 69 puncte, etc.