Fotbal feminin | R.Moldova – Andorra 4:0

• 06 Aprilie 2017 16:40

Naționala Republicii Moldova la fotbal feminin a debutat cu victorie în preliminariile Campionatului Mondial din 2019.

În primul tur preliminar al competiției care este organizat în Lituania, naționala antrenată de Alina Stețenco a dispus cu un categoric 4-0 de reprezentativa Andorrei.

Scorul a fost deschis la începutul primei reprize de Claudia Chiper (min. 9), cea mai bună marcatoare a naționalei cu 6 goluri. Până la pauză, echipa noastră a mai înscris de două ori prin Cristina Cerescu (min. 41) și Natalia Munteanu (min. 45, penalti). În repriza secundă, reprezentativa țării noastre a mai marcat un gol prin Nadejda Colesnicenco (min. 71) stabilind scorul final de 4-0.

Aceasta este prima victorie a echipei noastre după o serie neagră de 9 înfrângeri consecutive și un egal în ultimii doi ani. Precedenta reușită, 3-0 cu Luxemburg, data din aprilie 2015. Totodată, rezultatul de 4-0 împotriva Andorrei reprezintă cea mai categorică victorie din istoria naționalei feminine.

Sâmbătă, 8 aprilie, Moldova va juca împotriva echipei țării-gazdă a mini-turneului de calificare, iar pe 11 aprilie va întâlni Israelul.