Fotbal: Campionatul Spaniei - Real Madrid a învins-o pe Alaves (2-0) și a mai făcut un pas către titlu

• 11 Iulie 2020 09:55

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a dispus pe teren propriu, cu 2-0, de formația Alaves, într-o partidă contând pentru etapa a 35-a din Primera Division, disputată vineri seara.

Atacantul francez Karim Benzema a deschis scorul în minutul 11, în urma unui penalty provocat de compatriotul său Ferland Mendy, marcând cu această ocazie al 500-lea gol al Realului în "era Zidane".

Gazdele și-au majorat avantajul în repriza secundă (51), prin Marco Asensio, din pasa lui Benzema, care a purtat banderola de căpitan al madrilenilor, în absența fundașului Sergio Ramos, suspendat.

Elevii antrenorului Zinedine Zidane au făcut astfel încă un pas către al 34-lea titlu din istoria Realului, refăcând diferența de patru puncte față de rivala FC Barcelona, cu trei etape înainte de finalul sezonului.

Într-un alt meci programat vineri, Granada s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Real Sociedad, prin golurile lui Antonio Puertas (21), Roberto Soldado (43) și Domingos Duarte (88). Pentru basci au punctat Mikel Merino (47) și Mikel Oyazabal (83).

Celelalte meciuri ale etapei a 35-a din liga spaniolă s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Marți
Valencia - Valladolid 2-1
Au marcat: Max. Gomez (30), Kang-in Lee (89), respectiv Victor Garcia (47).

Celta Vigo - Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Beltran (49), respectiv Morata (1).

Miercuri
Betis Sevilla - Osasuna 3-0
Au marcat: Guido Rodriguez (4), Pedraza (25), Alena (90+7).

Getafe - Villarreal 1-3
Au marcat: Duro (80), respectiv Cazorla (66 - penalty, 86 - penalty), Ruben Pena (90+3).

FC Barcelona - Espanyol Barcelona 1-0
A marcat: Luis Suarez (56).