Fostul șef de Interne de la Tiraspol, condamnat la închisoare

  • 30 Aprilie 2019 17:11
Fostul șef de Interne de la Tiraspol, condamnat la închisoare

Fostul șef al așa-zisului Departament de Interne din stânga Nistrului, Ghenadie Kuzmiciov, a fost condamnat la 13 ani de închisoare pentru contrabandă, transmite IPN citând pagina electronică a Agenției de presă „Regnum”.

Ghenadie Kuzmiciov a fost condamnat la închisoare, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip închis, fiind dispusă și achitarea unei amenzi de circa 1700 de dolari. Acestuia i-au fost retrase titlurile și ordinile pe care le deținea. Kuzmiciov, care a fost și la conducerea vămii transnistrene, a fost găsit vinovat de crearea unei grupări criminale care lua mită pentru a facilita trecerea mărfurilor de contrabandă.

Recent, într-o conferință de presă la IPN, avocatul lui Ghenadie Kuzmiciov, Veaceslav Țurcan, declara că clientul său, care a fost „răpit vara trecută de pe traseul Chișinău-Leușeni și închis într-un penitenciar din regiunea transnistreană”, nu are parte de o anchetă efectivă. Avocatul a mai spus că starea de sănătate a clientului său s-a înrăutățit, iar medicilor privați, contractați de familie, nu le este permis să-l consulte.

 

 

 
Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri* Bună dimineața, România!
Meteo Chișinău
6,63
Ceață
Umiditate:96 %
Vint:2,57 m/s
Mon
6
Tue
8
Wed
12
Thu
7
Fri
4
Arhivă Radio Chișinău