Finala Petrocub - Sfîntul Gheorghe va avea loc pe 30 iunie

• 26 Iunie 2020 18:50

Sheriff a înscris de două ori în prima repriză prin columbianul William Parra Sinisterra și ucraineanul Andrei Bliznicenko, care a transformat un penalty. Eroul Petrocubului a fost Sergiu Plătica, care a reușit golul calificării în prelungirile reprizei secunde. ”Mereu cred în echipa mea. După o primă repriză dezastruoasă, am arătat că știm să jucăm fotbal în partea a doua”, a declarat antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu.

În finala programată pe 30 iunie pe stadionul Zimbru din Chișinău, Petrocub o va întâlni pe Sfântul Gheorghe. Formația antrenată de Serghei Cebotari a terminat la egalitate, scor 2-2, returul cu Speranța Nisporeni și, după victoria cu 5-2 în prima manșă, s-a calificat cu scorul general de 7-4.

După stabilirea finalistelor Cupei Moldovei, Dinamo-Auto este ultima echipă din Divizia Națională, care a obținut dreptul de a reprezenta Moldova în cupele europene. Echipa lui Igor Dobrovolski va juca în preliminariile Ligii Europa.