FC Sevilla aproape de o nouă finală europeană

• 29 Aprilie 2016 08:40

FC Sevilla este foarte aproape de o nouă finală europeană după egalul obținut la Lvov, scor 2-2, cu Shakhtar Donetk în prima manșă a semifinalelor Ligii Europa.

Sevilla, care este deținătoarea trofeului, a deschis scorul prin Vitolo la șase minute de la primul fluier al arbitrului, însă, echipa lui Mircea Lucescu a marcat de două în prima repriză, prin Marlos și Stepanenko. Spaniolii au dominat clar repriza secundă și au reușit golul egalizator prin francezul Kevin Gameiro spre finalul partidei.

În cealaltă semifinală, Villareal a o obținut o victorie la limită, scor 1-0, cu Liverpool, după un gol marcat de Adrian în prelungirile partidei.

Returul se va disputa săptămâna viitoare, iar șansele unei finale sută la sută spaniole în Liga Europei sunt destul de mari.