Familia regală a României a depus flori la Monumentul victimelor deportărilor staliniste
-
10 Octombrie 2013 15:41
Principesa Margareta și Principele Radu al României, care se află în vizită în ultima zi a vizitei în Republica Moldova, au depus, joi, 10 octombrie, flori la Monumentul victimelor deportărilor staliniste din fața Gării de trenuri din Chișinău.
Altețele lor Regale s-au întâlnit cu Mitropolitul Basarabiei ÎPS Petru și cu cel al Moldovei ÎPS Vladimir.
De asemenea, Principesa Moștenitoare are stabilită o întrevedere cu reprezentanți ai ONG-urilor, iar Principele Radu se va întâlni cu membrii Uniunii Scriitorilor, unde vor fi lansate câteva volume ale Familiei Regale a României.
Membrii familiei princiare au fost primiți ieri de președintele Nicolae Timofti. Șeful statului a salutat prezența familiei princiare la Chișinău și și-a cerut scuze pentru incidentul de acum două zile de la statuia domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt, când un grup de simpatizanți ai Partidului Comuniștilor au perturbat cderemonia de depunere a florilor. Nicolae Timofti le-a asigurat pe Altețele lor Regale de respectul și considerația poporului din Republica Moldova și le-a mulțumit acestora pentru implicare în proiectele de caritate, culturale și sociale din țara noastră.
Principesa Margareta este în prima sa vizită în Republica Moldova.

