Experți în securitate: Moscova transmite mesajul că nu va scăpa din ochi R. Moldova și că va încerca să îi blocheze apropierea de Uniunea Europeană
-
04 Aprilie 14:26
Dincolo de interferențele grave ale Federației Ruse în justiția și activitatea politică din Republica Moldova, o atenție sporită trebuie acordată acțiunilor instrumentate de regimul de la Tiraspol care se subordonează Moscovei. Deferirea justiției a deputatului fugar Alexandr Nesterovschi, afiliat lui Ilan Șor, care se ascunde la Tiraspol, trebuie inclusă în condițiile Chișinăului de livrare a gazelor către regiunea separatistă. Pe de altă parte, prin ultimele acțiuni, Moscova transmite mesajul că nu se abate de la obiectivul de a deturna parcursul european al Republicii Moldova, au opinat comentatorii politici la Radio Chișinău.
Ceea ce se întâmplă în prezent în Republica Moldova, prin interferențele Federației Ruse în justiție și în protecția oferită liderilor pasibili de pedepse penale afiliați lui Ilan Șor, reprezintă pregătire de campanie electorală a oligarhului fugar la Moscova, spune expertul de la WatchDog, Andrei Curăraru, în emisiunea „Dosar transnistrean” de la Radio Chișinău.
„Șor se pare că ar avea mai multe partide decât cele pe care le-a inclus oficial în Blocul Victoria și încearcă să-și schimbe cărțile de pe masă, să-i retragă pe acei activiști ai săi care deja s-au murdărit și pot fi supuși pedepselor penale. Sfidarea autorităților de la Chișinău este una constantă și vedem că ingerințele pe care le face Tiraspolul sunt tot mai variate. De la comentarii asupra manualelor de istorie până la cele legate de acel volum de finanțare venit din partea Uniunii Europene, precum și pretenția că Chișinăul pune presiune, blocaje economice Tiraspolului”, a menționat Andrei Curăraru.
Regiunea transnistreană este folosită de Ilan Șor pentru evacuarea afiliaților săi care riscă să fie închiși până în speranța la o eventuală preluare a puterii la Chișinău, mai spune Andrei Curăraru.
„Acum vedem și această parte legată de utilizarea regimului de la Tiraspol ca un fel de safeu pentru încuiatul acestor agenți valoroși ai lui Șor. Cel mai probabil, este legat și de niște așteptări destul de optimiste ale lui Șor că la alegeri se va schimba situația și aceștia vor putea să revină din regiunea transnistreană”, a mai spus Andrei Curăraru.
Este pentru prima dată când autoritățile de la Chișinău spun cu curaj și demonstrează foarte clar cine se face vinovat și cine i-a ajutat pe acești oameni politici cercetați sau condamnați să evadeze, spune, în cadrul emisiunii „Dialog European” de la Radio Chișinău, experta în securitate Angela Grămadă. Potrivit ei, Putin, prin acordarea cetățeniei ruse deputatului transfug Alexandr Nesterovschi, dar prin și organizarea evadării acestuia în stânga Nistrului, transmite un mesaj pentru Republica Moldova.
„Transmite mesajul că Moscova nu va scăpa din ochi Republicii Moldova și că va încerca să nu îi permită apropierea de Uniunea Europeană. Asta va însemna că va încerca să pună presiune pe statul de drept, pe reforma justiției ca aceste lucruri să nu se întâmple. Este vorba despre cum vom reuși să facem față acestor provocări pentru că metodele și instrumentele folosite de Federația Rusă nu sunt noi. În contextul alegerilor care se apropie cred că autoritățile de la Chișinău trebuie să vină cu o nouă abordare, cea a comunicării strategice în care să nu permită acestor actori politicii care au contribuit la această criză să utilizeze situația în propriul avantaj. Cu alte cuvinte să nu lase spațiu pentru victimizare pentru acești politicieni care au încălcat legea în Republica Moldova”, a spus Angela Grămadă.
Serviciul de Informații și Securitate (SIS) a prezentat, zilele trecute imagini video care demonstrează cum Ambasada Federației Ruse la Chișinău s-a implicat direct în fuga deputatului Alexandr Nesterovschi din Chișinău la Tiraspol, în ziua în care acesta a fost condamnat la 12 ani într-un dosar de corupție politică.
Cu câteva zile înainte de pronunțarea sentinței lui Nesterovschi i-a fost acordată cetățenia Federației Ruse. O altă deputată afiliată fugarului Șor, Irina Lozovan, condamnată pe 31 martie la 6 ani de închisoare pentru fapte similare, este de negăsit și se presupune că s-ar afla și ea în stânga Nistrului, în timp ce Marina Tauber, învinuită de falsificarea rapoartelor privind finanțarea campaniei electorale și acceptarea finanțării ilegale din partea unui grup criminal organizat, a părăsit R. Moldova la începutul acestui an.

