Europa League | Sheriff Tiraspol câștigă la Moscova împotriva celor de la Lokomotiv

• 03 Noiembrie 2017 08:20

Sheriff Tiraspol a obținut o victorie surprinzătoare în etapa a 4-a din Europa League, 2-1 la Moscova cu Lokomotiv, lider în premier-liga rusă.

Moscoviții au deschis scorul la mijlocul primei reprize prin peruanul Jefferson Farfan (min. 26), însă înainte de pauză belgianul Ziguy Badibanga de la Sheriff (min. 41) a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. Golul victoriei tiraspolenilor a fost reușit în repriza secundă de croatul Josip Brezovec (min. 58).

După această victorie, Sheriff a acumulat 6 puncte și a urcat pe locul doi în clasamentul grupei F, fiind la egalitate de puncte cu echipa daneză Copenhaga care a trecut lejer, scor 3-0, de formația cehă Zlin.

FCSB a făcut doar un egal acasă cu formația israeliană Hapoel Beer Sheva, însă vicecampioana României și-a asigurat calificarea în primăvara europeană. Au mai obținut acest drept în urma meciurilor de aseară încă patru echipe: Dynamo Kiev, Arsenal Londra, Lazio și Zenit Sankt-Petersburg.