Europa League | Astra Giurgiu învinge în deplasare pe Viktoria Plzen. Steaua București, doar egal pe teren propriu cu FC Zurich

• 21 Octombrie 2016 08:33

Astra Giurgiu a învins echipa cehă Viktoria Plzen cu scorul de 2-1 în etapa a treia din faza grupelor Europa League.

Campioana României a deschis scorul prin Denis Alibec în prima repriză (min.41). Același Alibec, cel mai bun om de pe teren, a contribuit la autogolul lui Tomas Horava (min. 64). Silviu Lung jr a apărat în minutul 86 un penalty executat de Horava, dar mingea a ajuns la fotbalistul ceh, care a înscris.

În aceeași competiție, Steaua București nu a reușit decât un egal pe teren propriu, scor 1-1, cu FC Zurich. Pentru roș-albaștri a marcat Bojan Golubovic, aflat la prima reușită în tricoul Stelei. Elvețienii au egalat însă pe final, datorită reușitei senegalezului Moussa Kone, din minutul 86,