EURO 2024 | Elveția și Germania sunt primele naționale calificate în sferturile de finală

• 30 Iunie 10:07

Selecționata Elveției s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, după ce a învins fără drept de apel echipa Italiei, deținătoarea titlului, cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Olympiastadion din Berlin, în primul meci din optimile de finală.

Fosta adversară a României din preliminarii s-a impus prin golurile marcate de Remo Freuler (37) și Ruben Vargas (46), în fața unei echipe care a fost o umbră a celei care câștiga titlul continental în urmă cu trei ani.

Elveția s-a calificat pentru a șasea oară consecutivă în faza eliminatorie la un turneu major.

Elveția, care are o singură înfrângere în ultimele sale 18 meciuri (8 victorii, 9 egaluri), în fața României, în preliminarii, va juca în sferturile de finală contra învingătoarei dintre Anglia și Slovacia.

Selecționata Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal - EURO 2024, pe care îl găzduiește, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, pe BVB Stadion din Dortmund.

Germania s-a calificat meritat în sferturile de finală, prin golurile marcate de Kai Havertz (53 - penalty), Jamal Musiala (68).

Nationalmannschaft pune capăt unei serii negre de eliminări premature la turneele finale, după faza grupelor la Cupele Mondiale din 2018 și 2022 sau în optimi la EURO 2020.

În sferturile de finală, Germania va întâlni învingătoarea dintre Spania și Georgia.