EURO 2024: Debut excelent pentru Spania, care a învins Croația cu 3-0

• 16 Iunie 09:38

Echipa națională a Spaniei a învins sâmbătă, 15 iunie, la Berlin, cu scorul 3-0, echipa națională a Croației, într-un meci din cadrul grupei B a turneului final Euro 2024.

Pe Olympiastadion, într-un meci în care se părea că va fi greu ca una din cele două echipe să deschidă scorul, ibericii au deblocat tabela făcând 2-0 în numai trei minute. Alvaro Morata a deschis scorul în minutul 29, din pasa lui Fabian Ruiz, pentru ca în minutul 32 să înscrie și Fabian Ruiz, din assist-ul lui Pedri. Scorul final a fost stabilit în minutul 45+3, la ultima fază a reprizei, când Lamine Yamal, care la 16 ani și 338 de zile a devenit cel mai tânăr jucător care a evoluat la un turneu final de Euro, a centrat și Dani Carvajal a marcat, scrie Digi24.

În minutul 78, Unai Simon a comis o gafă impardonabilă, iar arbitrul Michael Oliver a dictat penalti pentru croați, la faultul lui Rodri asupra lui Petkovic. Acesta din urmă a și executat, Unai Simon a respins, balonul a ajuns la Perisic care a trimis din nou în fața porții și Petkovic a înscris. Însă golul croatului nu a fost validat de VAR pentru că Perisic intrase în careul spaniol înainte ca Petkovic să execute lovitura de pedeapsă. Spania s-a impus cu 3-0 și va juca joi, 20 iunie, cu Italia.

SPANIA: Simon – D. Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (Dani Olmo 59), Rodri (Zubimendi 87), Fabian Ruiz – Yamal (Ferran Torres 86), Alvaro Morata (Oyarzabal 67), Nico Williams (Merino 68). SELECȚIONER: Luis de la Fuente.

CROAȚIA: Livakovic - Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric (Pasalic 65), Brozovic, Kovacic (Sucic 65) - Majer, Budimir (Perisic 56), Kramaric (Petkovic 72). SELECȚIONER: Zlatko Dalic.

Citiți și: Astăzi începe Campionatul European de Fotbal: 24 de echipe, printre care și România, luptă pentru titlul de campioană a Europei