EURO 2024 | Anglia, una dintre favorite, s-a impus la limită în fața Serbiei, iar Danemarca și Slovenia au încheiat la egalitate. Naționala României debutează astăzi în competiție

• 17 Iunie 08:17

Selecționata Angliei a învins reprezentativa Serbiei cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe Arena AufSchalke din Gelsenkirchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Anglia, una dintre pretendentele la trofeu, s-a impus prin golul marcat de Jude Bellingham (13), însă nu a impresionat în fața unei formații a Serbiei care a arătat forță fizică și lipsă de inspirație.

Tot în grupa C, Danemarca și Slovenia au remizat,  scor 1-1 Nordicii au condus la pauză prin reușita lui Christian Eriksen din minutul 17, slovenii egalând prin Janza care, în minutul 77, a șutat de la distanță, mingea deviată de un fundaș danez păcălindu-l pe portarul Schmeichel.

Următoarele partide din Grupa C vor avea loc pe 20 iunie, Slovenia - Serbia (Munchen, 16:00) și Danemarca - Anglia (Frankfurt, 19:00).

Astăzi, în primul meci al zilei, naționala României debutează în competiție. Tricolorii vor întâlni Ucraina într-un meci care se va disputa pe ”Allianz Arena” din Munchen și la care sunt așteptați să fie prezenți 30 000 de suporteri români.

Lotul României convocat de selecționerul Edward Iordănescu

PORTARI

Florin NIȚĂ (Gaziantep | Turcia, 21/0), Horațiu MOLDOVAN (Atletico Madrid | Spania, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 1/0));

FUNDAȘI

Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 17/1), Vasile MOGOȘ (CFR Cluj, 7/0), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 17/0), Bogdan RACOVIȚAN (Rakow | Polonia, 2/0), Adrian RUS (Pafos | Cipru, 20/1), Ionuț NEDELCEARU (Palermo | Italia, 27/2), Andrei BURCĂ (Al-Okhdood | Arabia Saudită, 27/1), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 35/2);

MIJLOCAȘI

Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 17/0), Marius MARIN (Pisa | Italia, 18/0), Alexandru CICÂLDĂU (Konyaspor | Turcia, 37/4), Răzvan MARIN (Empoli | Italia, 55/3), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 70/14), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Darius OLARU (FCSB, 18/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 24/7), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 21/4), Ianis HAGI (Deportivo Alaves | Spania, 35/5), Florinel COMAN (FCSB, 15/1);