EURO 2020 | Anglia, calificată în semifinale după ce a surclasat Ucraina cu 4-0

• 04 Iulie 2021 10:27

Selecționata de fotbal a Angliei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a surclasat Ucraina cu scorul de 4-0 (1-0), sâmbătă seara pe Stadio Olimpico din Roma, în ultimul sfert de finală, scrie Agerpres.

Anglia a făcut un joc aproape perfect și a câștigat prin golurile marcate de Harry Kane (4, 50), Harry Maguire (46) și Jordan Henderson (63), urmând să joace a treia sa semifinală europeană, după cele din 1968 și 1996.

Practic meciul a început de la 1-0 pentru englezi, după ce Kane, scăpat de Krivțov, a înțepat mingea din 7 metri, după o angajare venită de la Sterling (4).

În continuare, Anglia a controlat jocul, replica Ucrainei fiind una foarte palidă. Totuși, Iaremciuk (17) a ratat o ocazie notabilă, șutul său la colțul scurt fiind respins Pickford.

Echipa lui Southgate nu a reușit să își mai creeze în prima parte decât o ocazie clară de gol, dar Bușcean a respins șutul violent al lui Rice (33), din marginea careului.

Selecționata lui Andrei Șevcenko a mai avut o oportunitate în finalul primei reprize, un șut al lui Șaparenko (43), de la 20 m, dar pe lângă poartă.

Anglia a avut un început magic de repriză secundă, marcând de două ori în decurs de cinci minute. Maguire a marcat al doilea gol al englezilor (46), cu capul, din 6 metri, la centrarea lui Shaw din lovitură liberă. Defensiva ucraineană a cedat din nou în min. 50, iar Kane a reluat nestingherit cu capul din 6 metri, la centrarea aceluiași Shaw.

Harry Kane a ajuns astfel la trei goluri marcate la EURO 2020 și 37 în 59 de apariții în naționala Angliei, aflându-se la doar trei goluri de Michael Owen, care se află pe locul cinci în clasamentul golgheterilor all-time ai echipei ''Three Lions''.

Ucraina a părut epuizată fizic și psihic după meciul din optimi cu Ucraina și a făcut figurație multe momente, iar Kane a fost aproape de hat-trick, însă voleu său superb de la 16 metri a fost respins de Bucșcean (62).

Un minut mai târziu, noul intrat Henderson a majorat scorul la 4-0, marcând cu capul din 6 metri, după corner (63).

Henderson a marcat primul său gol pentru naționala Angliei în 62 de selecții.

Ucraina a încercat să obțină măcar golul de onoare, dar Iaremciuk a fost blocat de Walker (70) la un semiluft al portarului Pickford la 30 de metri de buturile proprii, după care goalkeeper-ul englez a respins șutul lui Makarenko de la 20 de metri (74).

Anglia a reușit cel mai mare scor al său la un turneu final de la finala Cupei Mondiale din 1966 (4-2 cu Germania).

Selecționata Albionului a ajuns la zece meciuri în 2021, fără a pierde vreunul, cu nouă victorii și un egal, un singur gol primit. Anglia încă nu a încasat gol la EURO 2020.

Bellingham, la cei 18 ani ai săi, a devenit cel mai tânăr jucător care evoluează într-un meci din faza eliminatorie în istoria EURO.

În semifinale, Anglia va juca pe teren propriu, contra Danemarcei, pe 7 iulie, pe stadionul londonez Wembley. Cealaltă semifinală va opune, pe 6 iulie, tot la Londra, echipele Italiei și Spaniei.

Ucraina - Anglia 0-4 (0-2)
Au marcat: Harry Kane (4, 50), Harry Maguire (46), Jordan Henderson (63).
Roma, Stadio Olimpico: 11.880 spectatori