Emoții și planuri ambițioase pentru copiii care au pășit în clasa întâi: „O să învăț să citesc, să socotesc, să scriu pe tablă, să știu bine literele”

  • 01 Septembrie 14:29
Emoții și planuri ambițioase pentru copiii care au pășit în clasa întâi: „O să învăț să citesc, să socotesc, să scriu pe tablă, să știu bine literele”

Peste 335 de mii de elevi din instituțiile de învățământ primar, gimnazial și liceal din Rep. Moldova au revenit astăzi la școală pentru începutul unui nou an de studii. Un moment plin de emoții, în special pentru elevii de clasa întâi, care fac primii pași în educație.

Anul școlar a început cu o lecție specială cu genericul „Valorile care ne unesc”, obligatorie pentru toate școlile din țară. Ministerul Educației și Cercetării a conceput această inițiativă pentru promovarea solidarității, respectului și coeziunii sociale.

Pentru cei mici, prima zi de școală a venit cu mari emoții și planuri ambițioase. Copiii de clasa întâi au povestit cu entuziasm despre pregătirile făcute și despre ce vor să învețe la școală.

„-Am văzut mulți profesori și foarte mulți copii sinceri. Am emoții foarte mari.

-M-am pregătit cu un ghiozdan, cu un penar, cu creioane, lipici și altele.

-M-am pregătit cu rechizite școlare, uniformă școlară, uniformă pentru educația fizică. Avem voie să purtăm albastru, negru și alb.

-De la profesoară voi învăța cum să fim buni și să respectăm alți oameni”, au spus copiii.

Și pentru alți copii din clasele primare, începutul anului școlar a adus mari așteptări. Trei elevi de clasa întâi au vorbit despre materiile preferate pentru care sunt pregătiți să le studieze.

„-Dar sper să învăț matematică mai mult, că tare îmi place.

-Istoria, matematica, limba română, educația morală, spirituală și engleza.

-Vreau să învăț la matematică mai bine.

-O să învăț să citesc, să socotesc, să învăț să facă înmulțirea, să scriu pe tablă, să știu bine literele”, au mai spus elevii. 

Învățătoarele care îi vor îndruma pe micuți în următorii ani au vorbit despre responsabilitatea mare pe care o simt și despre emoțiile care le însoțesc la fiecare început de an școlar.

„Emoții foarte mari, în primul rând, pentru că primul pas în clasa a 1-a este un pas foarte important. Emoțiile vin de fiecare dată, chiar dacă deja am o experiență în activitate. Este o responsabilitate în primul rând și necesită optimismul, răbdarea, să persiste la fiecare oră, în fiecare zi. Să ne bucurăm împreună de rezultate. Atunci când finalizăm clasa a 4-a, să fim toți împliniți cu rezultatele așa cum ni le dorim noi”, a declarat învățătoarea de clasa întâi din Școala Primară „Ion Creangă” din Ialoveni, Alexandra Hâncu. 

Copii ascultători, copii cuminți, părinți răbdători. Să fie inspirați, să aibă dragoste de carte și rezultate frumoase la sfârșit de an școlar. Oricând pornim pe acest drum, ne punem aceste dorințe să le avem, aceste așteptări. Și sperăm cu ajutorul Domnului și cu multă, multă, multă răbdare să avem un sfârșit de an frumos”, a spus învățătoarea de clasele primare din aceeași școală, Svetlana Ozarinschi. 

În anul de studii 2025–2026, peste 335 de mii de elevi și-au început orele în cele 1200 de instituții de învățământ general din Rep. Moldova, dintre care peste 800 situate în mediul rural. Anul de studii este structurat în două semestre și include patru vacanțe, iar pentru absolvenții claselor a IX-a și a XII-a anul se va încheia la 25 mai 2026.

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
33,29
Câțiva nori
Umiditate:25 %
Vint:1,54 m/s
Tue
25
Wed
26
Thu
25
Fri
25
Sat
25
Arhivă Radio Chișinău