Ecaterina Tretiacova a câștigat medalia de argint la Campionatul European

• 09 Decembrie 2016 14:52

Ecaterina Tretiacova a câștigat medalia de argint la Campionatul European de Haltere, rezervat tineretului, în categoria de 69 de kg. Ea a terminat prima probă smuls cu 97 de kg. obținând locul II și la a doua probă aruncat cu 115 kg, ocupând, de asemenea, locul II.

Astfel, Ecaterina Tretiacova a devenit vicecampioană europeană la junior cu 3 medalii de argint, potrivit unui comunicat al Ministerului Tineretului și Sportului.

În același timp, o altă sportivă care a reprezentat Republica Moldova la europene, Ecaterina Cîlcic, s-a clasat pe locul V. Sportiva a terminat prima probă smuls cu 83 de kg. ocupând locul IV, iar în cea de a doua probă aruncat cu 101 obținând locul V.

Campionatul Europei de Haltere, rezervat tineretului se desfășoară în perioada 4-10 decembrie 2016, în orașul Eilat din Israel.