După racheta Long Neptune, o nouă armă cu rază lungă de acțiune a fost testată cu succes de armata ucraineană, anunță Zelenski
-
18 Martie 08:42

Testările la care a fost supusă o dronă ucraineană cu rază lungă de acțiune au fost finalizate cu succes, acestea demonstrând capacitatea aparatului de a zbura pe o distanță de 3.000 de kilometri (1.864 mile), a anunțat marți seară președintele ucrainean Volodimir Zelenski, în discursul său video adresat națiunii, potrivit The Kyiv Independent.
„Există vești bune despre dronele cu rază lungă de acțiune. Drona noastră a trecut un test de 3.000 de kilometri”, a declarat Zelenski, după o reuniune a Cartierului General al comandantului suprem, organismul superior de comandă și control pentru forțele de apărare și securitate ale Ucrainei, transmite HotNews.
Kievul a utilizat în ultima perioadă, în mod repetat, drone cu rază lungă de acțiune pentru a lovi adânc în teritoriul rus, vizând infrastructura militară, cum ar fi aerodromuri, rafinării de petrol și centre logistice.
În timpul reuniunii, responsabilii ucraineni au discutat și despre noua rachetă cu rază lungă de acțiune dezvoltată de armată, Long Neptune.
Purtătorul de cuvânt al Marinei, Dmitro Pletenciuk, a declarat anterior că Marina ucraineană este singura structură a forțelor armate ucrainene care utilizează rachetele Long Neptune.
„Long Neptune a fost testată și utilizată cu succes în luptă”, a scris Zelenski sâmbătă, pe canalul său de Telegram. El a susținut că noua rachetă Long Neptune, de producție internă, are o rază de acțiune de o mie de kilometri. Acest lucru plasează capitala Rusei, Moscova, în raza de acțiune a rachetei, Zelenski afirmând că Ucraina a obținut „rezultate semnificative” în cadrul programului său de rachete menit să asigure securitatea țării împotriva amenințării lui Vladimir Putin.
În decembrie 2023, RBC-Ucraina a relatat că țara invadată dezvoltă o modificare a rachetei de croazieră pentru complexul Neptun – Long Neptune, dar nu au fost făcute publice detalii.
Defence Express a scris că noua rachetă este echipată cu un sistem de localizare care utilizează imagini termice. Acest lucru îi permite să caute și să localizeze o țintă pe baza datelor preîncărcate.
Ucraina a dezvoltat, de asemenea, hibrizi rachetă-dronă cu rază lungă de acțiune, cum ar fi modelele Palianiția și Peklo, dotate cu motoare turbo ca alternative la rachetele de croazieră. Președintele Zelenski a stabilit obiectivul ca Ucraina să producă cel puțin 30.000 de drone cu rază lungă de acțiune în 2025.
După începerea invaziei pe scară largă a Rusiei, Ucraina a primit de la aliații săi rachete britanice Storm Shadow și americane ATACMS. Raza lor de acțiune nu depășește 550 de kilometri, iar loviturile pe teritoriul Rusiei necesită permisiunea Occidentului. Ucraina își poate utiliza fără restricții rachetele dezvoltate pe plan intern.