Două blocuri ale Spitalului Cimișlia au fost renovate și modernizate

  • 15 Decembrie 2025 21:00
Două blocuri ale Spitalului Cimișlia au fost renovate și modernizate

Două blocuri ale Spitalului raional Cimișlia (Unitatea de Primiri Urgențe și blocul curativ-chirurgical) au fost renovate și modernizate.

Potrivit Companiei Naționale de Asigurări în Medicină (CNAM), lucrările au fost realizate în cadrul unui proiect investițional finanțat integral de CNAM, care a vizat izolarea termică a pereților exteriori, precum și alte intervenții menite să îmbunătățească eficiența energetică, siguranța și confortul în instituția medicală.

Valoarea totală a investiției se ridică la 2,7 milioane de lei, bani alocați din fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale.

„Modernizarea spitalelor înseamnă condiții mai bune atât pentru pacienți, cât și pentru personalul medical. Totodată, reducerea cheltuielilor energetice va permite redirecționarea resurselor către îmbunătățirea serviciilor de sănătate”, a declarat directorul general al CNAM, Ion Dodon, în cadrul evenimentului de inaugurare a blocurilor.

Potrivit CNAM, pentru anul 2025 au fost prevăzute 97 de milioane de lei în fondul de dezvoltare și modernizare a prestatorilor publici de servicii medicale, resurse care vor permite implementarea a circa 100 de proiecte investiționale în întreaga țară.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Știri Radio Chișinău
Meteo Chișinău
23,85
Nori împrăștiați
Umiditate:61 %
Vint:2,85 m/s
Fri
21
Sat
22
Sun
21
Mon
21
Tue
22
Arhivă Radio Chișinău