Doi judocani din Republica Moldova au obținut medalii de aur la Cupa Europeană de Tineret

• 14 August 14:00

Judocanii Vadim Ghimbovschi și Vladimir Iacomi au cucerit medaliile de aur la Cupa Europeană de Tineret, rezervat sportivilor sub 21 de ani. Competiția a avut loc în Macedonia de Nord, transmite IPN.

Vadim Ghimbovschi a câștigat titlul de campion absolut în categoria de 90 kg, iar  Vladimir Iacomi a câștigat titlul de campion absolut în categoria de 60 kg.

Antrenorul principal al Lotului Național este Valeriu Duminica, iar Dorin Goțonoagă este antrenor secund. Sportivii sunt pregătiți și de antrenorii Ghenadie Meleaschevici, Valeriu Meleaschevici, Mihail Leu, Iurie Leu și Sergiu Graur.