Doi angajați ai Secretariatului Parlamentului au fost confirmați pozitiv cu COVID-19

  • 10 Iunie 2020 11:14
Doi angajați ai Secretariatului Parlamentului au fost confirmați pozitiv cu COVID-19

Doi angajați ai Secretariatului Parlamentului au fost confirmați pozitiv cu noul tip de coronavirus. Instituția a fost anunțată despre aceasta de către persoanele vizate.

„Persoanele nu manifestă simptome caracteristice bolii, sunt monitorizați și urmează, la domiciliu, indicațiile medicului de familie. Angajații Parlamentului care au fost în contact direct cu persoanele confirmate sunt și ei testați și se află în regim de autoizolare la domiciliu. În context, Secretariatul Parlamentului menționează că instituția întreprinde toate măsurile de protecție și siguranță la locul de muncă în conformitate cu normele sanitare stabilite”, se arată în comunicatul Parlamentului. 

Menționăm că trei deputați au anunțat că au avut rezultate pozitive la testele pentru COVID-19: Eugen Nichiforciu (PDM), Vladimir Mizdrenco (PSRM) și Arina Spătaru (Platforma DA). 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
22,74
Nori împrăștiați
Umiditate:60 %
Vint:0,45 m/s
Fri
24
Sat
22
Sun
25
Mon
28
Tue
26
Arhivă Radio Chișinău