DOC | O școală din R.Moldova a votat pentru ReUnirea cu România
-
08 Martie 2018 17:36
Gimnaziul din satul Bogzești, raionul Telenești, este prima instituție de învățământ din Republica Moldova care a semnat o Declarație de Unire cu România.
Declarația a fost semnată de către directoarea școlii, Olga Catrinescu, și de alte șapte cadre didactice.
„Având în vedere faptul că actuala Republică Moldova a fost constituită nelegitim de către regimul de ocupație sovietic, din trupul Basarabiei românești, răpită în iunie 1940 de către URSS, considerăm că revenirea la sânul patriei mamă, România, este o dorință firească și legitimă. Suntem, de asemenea, ferm convinși că numai într-o Românie reîntregită, membră a UE și NATO, vom reuși să ne făurim o viață mai bună pentru noi și pentru urmașii noștri”, se arată în textul Declarației de Unire.
Menționăm că numărul localităților care au semnat actul simbolic privind ReUnirea a ajuns la 104 după ce autoritățile din Budești, municipiul Chișinău au decis să adopte actul.
Sursa: Infoprut.ro

