Serena a câștigat duelul surorilor Williams la Lexington (WTA)

• 14 August 2020 09:58

Serena Williams a învins-o pe Venus în duelul surorilor Williams, cu 3-6, 6-3, 6-4, joi, în optimile de finală ale turneului WTA de la Lexington (Kentucky), dotat cu premii totale de 202.250 dolari, la capătul unui meci de luptă, transmite AFP.

Serena (9 WTA) a obținut victoria după două ore și 20 de minute în fața surorii mai mari (Venus, 40 de ani), care a luat totuși primul set, cu 6-3, în 41 de minute, după cinci ghemuri câștigate la rând. În setul secund echilibrul s-a rupt în al șaselea ghem, în care Serena a făcut break, câștigând cu 6-3. În decisiv, balanța s-a înclinat în favoarea principalei favorite a competiției, care a luat setul cu 6-4.

Serena a reușit 14 ași în acest meci, având și 6 duble greșeli, în timp ce Venus (67 WTA) a avut 6 ași și 11 duble greșeli.

''Am vrut să câștig acest meci pentru a-mi consolida jocul și pentru a avea mai multă încredere'', a declarat Serena Williams, care a câștigat un singur titlu (ianuarie 2020, la Auckland) de la revenirea sa în competiție, la începutul lui 2018, după ce a născut o fetiță.

''Sincer, nu am venit aici pentru a câștiga acest turneu, ci pentru a juca niște meciuri. Nu am mai avut așa de mult timp departe de tenis de la nașterea fiicei mele'', a explicat Serena.

În 31 de confruntări cu sora sa, Serena (38 ani) conduce cu 19 victorii la 12.

Serena Williams va juca în sferturile de finală contra altei americance, compatrioata Shelby Rogers (116 WTA), care a dispus în optimi de tânăra jucătoare canadiană Leyla Fernandez (120 WTA), cu 6-2, 7-5.