Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de iarnă a APCE. Maia Sandu va susține o adresare în cadrul reuniunii

  • 23 Ianuarie 09:45
Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de iarnă a APCE. Maia Sandu va susține o adresare în cadrul reuniunii

Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă, în perioada 26–30 ianuarie 2026, la sesiunea de iarnă a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE), desfășurată la Strasbourg, Franța. Din delegație fac parte vicepreședinta Parlamentului, Doina Gherman, șeful delegației naționale la APCE, Ion Groza, precum și deputații Veronica Roșca, Renato Usatîi și Igor Dodon.

Potrivit Direcției de comunicare a Parlamentului, în cadrul reuniunii, președinta Maia Sandu va susține o adresare și va răspunde la întrebările parlamentarilor APCE, iar viceprim-ministrul și ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, va prezenta comunicarea din partea Președinției Comitetului de Miniștri al Consiliului Europei, deținută de R. Moldova în perioada 14 noiembrie 2025 – 15 mai 2026.

Șase subiecte de actualitate au fost propuse pentru dezbateri, în procedură de urgență. Este vorba despre „Amenințări la adresa ordinii internaționale: cazul Groenlandei”; „Acțiuni ale administrației SUA împotriva Venezuelei și amenințări la adresa altor țări din America Latină și a Groenlandei / Danemarcei”; „Păstrarea integrității sistemului Convenției Europene a Drepturilor Omului”; „Asigurarea responsabilității, a protecției umanitare și a respectării dreptului internațional în Gaza și Cisiordania după încetarea focului”; „Aniversarea a 65 de ani de la adoptarea Cartei Sociale Europene”; „Asigurarea protecției sistemului de justiție internațională”.

Alte dezbateri programate la sesiunea de iarnă a APCE vizează pacea justă și durabilă pentru Ucraina, securitatea continentului european și alegerile în perioade de criză. Pe ordinea de zi se mai află dezbateri privind respectarea obligațiilor și angajamentelor de către Bosnia și Herțegovina, dialogul post-monitorizare cu Macedonia de Nord, precum și observarea alegerilor parlamentare anticipate din Republica Kârgâză. Parlamentarii vor mai discuta despre consolidarea democrațiilor împreună cu tinerii, socializarea în școli și educația incluzivă și participativă.

De asemenea, va avea loc alegerea noului Președinte și vicepreședinți ai APCE, precum și a judecătorilor Curții Europene a Drepturilor Omului. În cadrul sesiunii de iarnă a APCE va fi organizată o ceremonie pentru a marca Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului. 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colectia de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
21,07
Cer fragmentat
Umiditate:67 %
Vint:2,75 m/s
Tue
22
Wed
24
Thu
25
Fri
25
Sat
24
Arhivă Radio Chișinău