Decretele de numire a ambasadorilor Mihov și Moldovan, publicate în Monitorul Oficial
-
23 Aprilie 14:53
Decretele prezidențiale de numire a lui Sergiu Mihov și Igor Moldovan în funcția de ambasadori au fost semnate de președinta Maia Sandu și publicate joi în Monitorul Oficial.
Astfel, actualul secretar de stat din cadrul Ministerului Afacerilor Externe, Sergiu Mihov, a fost numit ambasador în Japonia. Igor Moldovan, diplomat de carieră, cu rang de ministru consilier și o experiență de peste 20 de ani în serviciul diplomatic, a fost desemnat ambasador în Kazahstan, transmite IPN.
Ambasadorii Republicii Moldova sunt numiți prin decret prezidențial, la propunerea Ministerului Afacerilor Externe, fiind avizați de Comisia parlamentară pentru politică externă și aprobați de Guvern. Aceștia își încep efectiv mandatul odată cu prezentarea scrisorilor de acreditare către șeful statului gazdă.

