Decret semnat de Maia Sandu: Alexandru Balan, lipsit de cetățenia R. Moldova
-
24 Iunie 09:16
Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat ulterior în Belarus în urma unui schimb de prizonieri care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni, a rămas fără cetățenie.
Președinta Maia Sandu a semnat un decret în acest sens, pe 23 iunie, transmite zdg.

