Decret semnat de Maia Sandu: Alexandru Balan, lipsit de cetățenia R. Moldova

  • 24 Iunie 09:16
Decret semnat de Maia Sandu: Alexandru Balan, lipsit de cetățenia R. Moldova

Alexandru Balan, fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS), grațiat în R. Moldova în dosarul privind divulgarea secretului de stat și extrădat ulterior în Belarus în urma unui schimb de prizonieri care a permis întoarcerea acasă a doi ofițeri SIS moldoveni, a rămas fără cetățenie.

Președinta Maia Sandu a semnat un decret în acest sens, pe 23 iunie, transmite zdg.

Citește și: Fostul director adjunct al SIS Alexandru Bălan, condamnat pentru divulgarea secretului de stat, va fi extrădat din România

Citește și: Alexandru Bălan plănuia cu ofițerii KGB Belarus să o compromită pe Maia Sandu și să creeze tensiuni între România și Republica Moldova

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
23,28
Cer fragmentat
Umiditate:68 %
Vint:3,71 m/s
Thu
24
Fri
23
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Arhivă Radio Chișinău