Cutremur devastator în Afganistan: peste 600 de morți și 1.300 de răniți

  • 01 Septembrie 11:15
Cutremur devastator în Afganistan: peste 600 de morți și 1.300 de răniți

Peste 600 de persoane au murit, iar alte 1 300 au fost rănite, în urma unui cutremur puternic, care a avut loc duminică în estul Afganistanului, în apropierea graniței cu Pakistanul. Seismul a avut o magnitudine de 6 grade pe scara Richter, transmite IPN.

Epicentrul seismului a fost la 27 de kilometri de orașul Jalalabad, în provincia Nangarhar, potrivit Serviciului Geologic al Statelor Unite. Acesta s-a resimțit în mai multe orașe din provincia Kunar, lângă localitatea Jalalabad.

Mișcarea telurică s-a produs la o adâncime de 8 kilometri, însă, conform seismologilor, cutremurele cu o magnitudine mai mică tind să provoace mai multe pagube.

Autoritatea pentru gestionarea dezastrelor din Kunar a raportat că cel puțin 250 de persoane au murit, iar alte 500 au fost rănite în districtele Nur Gul, Soki, Watpur, Manogi și Chapadare.

Unul din cele mai puternice cutremure ce au avut loc recent în Afganistan a fost cu magnitudinea de 6,3, care a lovit țara pe 7 octombrie 2023, fiind urmat de replici puternice.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
24,5
Ploaie moderată
Umiditate:65 %
Vint:2,63 m/s
Tue
25
Wed
26
Thu
25
Fri
25
Sat
25
Arhivă Radio Chișinău