CSC ”Dinamo” a marcat 27 ani de la fondare

  • 08 Februarie 2020 19:32
CSC ”Dinamo” a marcat 27 ani de la fondare

 Clubul Sportiv Central ”Dinamo” a marcat vineri, 7 februarie, 27 de ani de la creare, relatează MOLDPRES.

În cadrul manifestării au fost făcute totalurile tradiționalei Spartachiade, desfășurate sub egida clubului, au fost menționați cei mai buni performeri. Printre ei a figurat și arcașul Dan Olaru, participant la Jocurile Olimpice de la Londra (2012). ”Principalul meu obiectiv în prezent este să mă calific la Olimpiada de la Tokyo din vara anului curent”, a declarat el pentru agenție.

Participanții la festivitate au fost felicitați de ministrul de Interne, Pavel Voicu. 

Clubul ”Dinamo” este portdrapelul sportului moldovenesc. Membrii lui au constituit nucleul selecționatei Moldovei la toate edițiile Jocurilor Olimpice. Medaliați olimpici au devenit Svetlana Kracevskaia (atletism), Iurie Bașkatov (natație), Nicolae Juravschi, Viktor Reneisckii (ambii la canotaj), Tudor Casapu (haltere), Vitalie Grușac, Veaceslav Gojan, ambii la box.

Sursa: Moldpres

 
Tags

Alte Noutati

LIVE
Meteo Chișinău
26,07
Cer senin
Umiditate:59 %
Vint:1,08 m/s
Mon
28
Tue
28
Wed
26
Thu
26
Fri
22
Arhivă Radio Chișinău