Croația s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal după ce a învins Anglia

• 12 Iulie 2018 08:04

Croația s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale de fotbal după ce a învins aseară Anglia cu scorul de 2-1 în extra-time, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în a doua semifinală a turneului final din Rusia.

Englezii au deschis scorul, prin Kieran Trippier (min.5) la începutul primei reprize, iar croații au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj în repriza secundă prin Ivan Perisic (min.68), apoi au marcat golul victoriei în prelungiri prin Mario Mandzukic (min.109).

Croația și-a depășit astfel performanta obținută în 1998, când a câștigat medaliile de bronz. În finala de duminică, echipa Croației va înfrunta reprezentativa Franței, cea care îi învingea în semifinale acum 20 de ani, iar apoi obținea titlul după o finală cu Brazilia.

Sâmbătă în finala mică se vor întâlni Belgia și Anglia.