Cristina Gherasimov, după UE a convenit deschiderea primului cluster de negocieri: „Decizia confirmă recunoașterea reformelor realizate și a progreselor”
-
12 Iunie 21:00
Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a salutat decizia celor 27 de state membre ale UE de a adopta în unanimitate deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina.
Într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook, Cristina Gherasimov a declarat că această hotărâre reprezintă „încă un pas important în procesul de negocieri cu țara noastră”.
„Uniunea Europeană a făcut încă un pas important în procesul de negocieri cu țara noastră.
Astăzi, cele 27 de state membre au adoptat în unanimitate poziția comună de negocieri pentru deschiderea oficială a primului grup de capitole - „Valori fundamentale”, clusterul care stă la baza întregului proces de pregătire pentru aderare.
Această decizie confirmă recunoașterea reformelor realizate și a progreselor înregistrate de țara noastră, dar și încrederea celor 27 de state membre ale UE în Moldova și în cetățenii ei.
Cea de-a doua Conferință Interguvernamentală Republica Moldova - Uniunea Europeană se va desfășura pe 15 iunie, la Luxemburg. Delegația Republicii Moldova va fi condusă de Prim-ministrul Alexandru Munteanu”, a scris Cristina Gherasimov.
Amintim că, toate statele membre ale Uniunii Europene au fost de acord cu deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, a anunțat vineri seară președintele Consiliului European, Antonio Costa, transmite Reuters.
Într-un mesaj postat pe X, Costa a scris că acest cluster este „coloana vertebrală a procesului de aderare și acoperă valorile și principiile fundamentale pe care este construită UE, de la statul de drept la instituții democratice puternice”.
Etapa oficială va avea loc luni, 15 iunie, la Luxemburg, unde UE va organiza conferințe interguvernamentale separate cu cele două țări candidate.

