Coronavirus: Pragul de 40.000 de decese a fost depășit în SUA

  • 20 Aprilie 2020 08:40
Coronavirus: Pragul de 40.000 de decese a fost depășit în SUA

Statele Unite au depășit pragul de 40.000 de morți ca urmare a îmbolnăvirii cu noul coronavirus, duminică înregistrându-se un total de 40.500 de decese de la începutul epidemiei, potrivit bilanțului dat publicității de Universitatea Johns Hopkins, informează AFP, preluat de Agerpres.

Pragul de 30.000 de decese a fost depășit joi.

În Statele Unite, țara în care epidemia COVID-19 progresează cel mai rapid, s-au înregistrat peste 740.000 de cazuri declarate oficial, conform datelor furnizate de Universitatea Johns Hopkins, care își actualizează în permanență informațiile. 

Sursa:Agerpres

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ora de muzică cu Victor Buruiană
Meteo Chișinău
28,22
Nori împrăștiați
Umiditate:48 %
Vint:1,47 m/s
Tue
24
Wed
23
Thu
23
Fri
21
Sat
18
Arhivă Radio Chișinău