Coronavirus: Pragul de 40.000 de decese a fost depășit în SUA
-
20 Aprilie 2020 08:40
Statele Unite au depășit pragul de 40.000 de morți ca urmare a îmbolnăvirii cu noul coronavirus, duminică înregistrându-se un total de 40.500 de decese de la începutul epidemiei, potrivit bilanțului dat publicității de Universitatea Johns Hopkins, informează AFP, preluat de Agerpres.
Pragul de 30.000 de decese a fost depășit joi.
În Statele Unite, țara în care epidemia COVID-19 progresează cel mai rapid, s-au înregistrat peste 740.000 de cazuri declarate oficial, conform datelor furnizate de Universitatea Johns Hopkins, care își actualizează în permanență informațiile.
Sursa:Agerpres

