Coronavirus: Myanmar raportează primele două cazuri de COVID-19
-
24 Martie 2020 09:13
Doi bărbați sosiți din Marea Britanie și SUA sunt primii pacienți cu COVID-19 din Myanmar, una dintre puținele țări din Asia care încă nu detectase cazuri cu noul tip de coronavirus pe teritoriul său, relatează EFE, preluat de Agerpres.
Într-un comunicat publicat luni seară pe pagina sa de Facebook, Ministerul Sănătății a informat că primul pacient cu COVID-19, în vârstă de 36 de ani, s-a întors în țară pe 13 martie din SUA și este spitalizat în statul Chin, din nord-vest.
Al doilea caz, este un bărbat de 23 de ani întors din Marea Britanie la 22 martie și care a fost internat la Spitalul Waibargi.
Ministerul Sănătății a precizat că testele care au fost publicate luni seară au fost trimise unui laborator al Organizației Mondiale a Sănătății din Bangkok.
Experții se tem de apariția unor focare de coronavirus în țări ca Myanmar, cu o populație de 53 de milioane de locuitori, ca urmare a structurii sanitare deficitare.
La rândul său, Thailanda a confirmat marți trei decese provocate de noul coronavirus care a urcat bilanțul total la patru morți.
Autoritățile thailandeze au raportat și 106 noi cazuri, ceea ce ridică la 827 numărul total al pacienților cu COVID-19 din luna ianuarie, dintre care 57 au fost declarați vindecați.
Sursa:Agerpres

