Consumul de gaz naturale s-a redus în R. Moldova cu circa 40 % în luna iulie
-
09 August 2023 14:23
Republica Moldova a consumat 16 milioane de metri cubi de gaze naturale în iulie, adică cu 39,7% mai puțin decât acum un an. Acest lucru i-a fost comunicat "INFOTAG" de către serviciul de presă al SA Moldovagaz, care a precizat că în raport cu iunie 2023 acest indicator a crescut cu 1,3 milioane de metri cubi (8,8%).
Consumatorii casnici și-au plătit în proporție de 98% facturile la sfârșitul lunii iulie, în scădere cu 0,5 puncte procentuale față de aceeași perioadă a anului trecut. În cazul consumatorilor non-casnici (persoane juridice), ponderea plăților a fost de 97,4% (-2,3 p.p.), iar pentru întreprinderile din sectorul energiei termice și electrice din țară - 95,9% (-4 p.p.).
Potrivit "Moldovagaz", nivelul achitărilor pentru gazele consumate era la 31 iulie de 97% - 9,280 miliarde lei.

