Constantin Țuțu are interdicție de a părăsi Grecia

  • 16 Septembrie 11:40
Constantin Țuțu are interdicție de a părăsi Grecia

Fostul deputat democrat Constantin Țuțu, reținut în luna iulie la Atena, are interdicția de a părăsi Grecia. Informația a fost oferită de șeful Inspectoratului General de Poliție (IGP), Viorel Cernăuțeanu, în cadrul unor declarații de presă, transmite MOLDPRES.

Conducerea IGP a subliniat că autoritățile statului au fost informate despre această interdicție de către organele de drept din Grecia.

Statul elen ne-a informat că acesta are interdicția de a părăsi țara. Este logic că nu poți urca în avion având această interdicție, căci vei fi stopat. Totodată, trebuie să înțelegem că există ruta terestră, care nu are o frontieră”, a declarat Viorel Cernăuțeanu.

Constantin Țuțu a fost eliberat de justiția elenă pe data de 3 septembrie curent. Ulterior, acesta și-a cumpărat bilet de avion de la Atena spre Chișinău pentru a reveni în Republica Moldova, informație confirmată de autoritățile de la Chișinău.

Fostul deputat democrat este cercetat pentru trafic de influență și îmbogățire ilicită. În privința acestuia, Procuratura Anticorupție nu a depus cereri de extrădare.

Ex-democratul a fost reținut pe 22 iulie 2025, pe aeroportul din Atena, împreună cu Vladimir Plahotniuc.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică * Știri * Muzică
Meteo Chișinău
18,85
Câțiva nori
Umiditate:63 %
Vint:3,6 m/s
Wed
15
Thu
15
Fri
19
Sat
19
Sun
22
Arhivă Radio Chișinău