Colegiul Plenar al Curții Supreme de Justiție respinge recursul avocaților lui Valerian Mânzat

  • 09 August 2017 09:21
Colegiul Plenar al Curții Supreme de Justiție respinge recursul avocaților lui Valerian Mânzat

Colegiul Plenar al Curții Supreme de Justiție a respins ieri, recursul avocaților lui Valerian Mânzat. „Colegiul Plenar al Curții Supreme de Justiție respinge ca inadmisibil recursul avocaților lui Valerian Mânzat împotriva hotărârii instanței de Apel și decide menținerea hotărârii contestate”, se arată în rezultatul examinării recursului, anunță Zdg.md. 

Valerian Mânzat, ex-angajat al Poliției Criminale, a fost condamnat la nouă ani de închisoare după ce, în 2009, în urma unei înțelegeri prealabile cu doi complici, au înscenat un accident rutier, cu intenția de a intra în posesia unei sume de bani.

La 5 aprilie curent, după opt ani de la infracțiune, timp în care Mânzat nu a stat nicio zi după gratii, judecătorii de la Curtea de Apel au menținut hotărârea instanței de fond prin care Mânzat este trimis în închisoare pentru nouă ani. Încătușarea lui Mânzat nu a avut loc decât peste aproape două luni. Sâmbătă, 27 mai, polițiștii au pus în aplicare sentința în privința avocatului.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Ascultă&Călătorește cu Andrei Mîțu
Meteo Chișinău
27,18
Cer senin
Umiditate:11 %
Vint:0,89 m/s
Sun
21
Mon
21
Tue
23
Wed
22
Thu
18
Arhivă Radio Chișinău