CNAM: În luna iulie, peste 160 mii de persoane au primit medicamente și dispozitive medicale gratuite

  • 30 August 2024 16:19
CNAM: În luna iulie, peste 160 mii de persoane au primit medicamente și dispozitive medicale gratuite

Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) anunță că circa 160 mii de persoane au beneficiat în luna iulie de medicamente și dispozitive medicale compensate, transferând farmaciilor contractate peste 97,5 milioane de lei.

Potrivit CNAM, în baza rețetei electronice, de medicamente și dispozitive medicale compensate au beneficiat circa 160 mii de persoane, iar costul mediu per beneficiar a fost de 614 lei.

Cei mai mulți bani au fost direcționați pentru tratamentul bolilor aparatului circulator – circa 52 milioane de lei pentru peste 113 mii de pacienți, după care urmează bolile endocrine, de nutriție și metabolism pentru care au fost alocate peste 22 milioane de lei pentru mai mult de 44 mii de beneficiari.

De dispozitive medicale compensate au beneficiat peste 21 mii de persoane, iar suma alocată pentru aceste produse a depășit șase milioane de lei.

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colectia de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
26,63
Cer acoperit de nori
Umiditate:53 %
Vint:0,45 m/s
Wed
23
Thu
23
Fri
23
Sat
23
Sun
24
Arhivă Radio Chișinău