CM 2014: Brazilia și Mexic s-au calificat în optimi

• 24 Iunie 2014 09:45

Meciurile din Grupa A s-au încheiat. Atât Brazilia cât și Mexicul s-au calificat în optimile de finalkă după victoriile împotriva Camerunului (4-1) respectiv Croației (3-1).

Echipa națională a Braziliei a surclasat Camerunul cu scorul de 4-1 (la pauză 2-1) și a câștigat în Grupa A a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia.

Meciul s-a jucat luni seară pe ''Estadio Nacional'' din Brasilia.

Pentru "A Seleção" au marcat Neymar (minutele 17, 35), Fred (minutul 49) și Fernandinho (minutul 84).

Camerunul a reușit golul de onoare prin Joel Matip (minutul 26).

Echipa țării gazdă va juca în optimi cu Chile, formația de pe locul doi în Grupa B, sâmbătă 28 iunie, la Belo Horizonte.

Tot luni seară și în aceeași Grupă A Mexicul a învins Croația cu scorul de 3-1 (la pauză 0-0) și și-a asigurat, la rându-i, locul în optimile de finală ale turneului din Brazilia.

Întâlnirea a avut loc pe ''Arena Pernambuco'' din Recife.

Toate golurile au fost marcate în a doua parte a reprizei secunde.

Rafael Marquez, în minutul 72, Andres Guardado, în minutul 75 și Javier Hernandez, în minutul 82 au semnat reușitele mexicanilor.

Pentru croați a marcat Ivan Perisic în minutul 87.

În optimi, mexicanii vor întâlni Olanda, câștigătoarea Grupei B, duminică 29 iunie, pe arena din la Fortaleza.