Documentul a fost semnat de directorul general al muzeului, Petru Vicol, de directorul Agenția de Dezvoltare Regională Chișinău, Sergiu Brânza, și de reprezentantul companiei Restaco SRL din Suceava, Tiron Werner.
La eveniment au participat viceprim-ministrul și ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, precum și ministrul Culturii, Cristian Jardan.
Proiectul presupune lucrări de restaurare, consolidare și reabilitare a clădirii de patrimoniu, care va fi transformată într-un centru social-cultural și științific al Republica Moldova.
Potrivit autorităților, clădirea restaurată și modernizată va deveni și un centru al muzeografiei naționale, unde vor fi organizate expoziții permanente și temporare, ateliere educaționale și activități comunitare. Tot aici va funcționa și un centru de restaurare și conservare a patrimoniului național.

