Circa 98% din ajutorul din partea României a fost distribuit. Află cum

  • 07 Iunie 2016 18:06
Circa 98% din ajutorul din partea României a fost distribuit. Află cum

Aproximativ 98 la sută din cele peste o mie de tone de zahăr și 20 mii colete cu produse alimentare, oferite Republicii Moldova în calitate de ajutor umanitar de către România, au fost deja distribuite către beneficiari.

Potrivit autorităților, reunite în cadrul Comisiei interdepartamentale pentru ajutoarele umanitare, ultimele 30 tone de zahăr și peste 300 de colete cu produse alimentare ar urma să ajungă la veteranii celui de-al Doilea Război Mondial și ai conflictului de pe Nistru.

De ajutoarele umanitare venite din România au beneficiat în primul rând persoanele și copiii cu dizabilități, instituțiile rezidențiale de plasament pentru copii în situații de risc, centre maternale, instituții de învățământ preșcolar, spitale pentru copii din toate raioanele Republicii Moldova.

Zahărul și coletele cu produse alimentare, nedistribuite încă, urmează să ajungă la alte categorii de beneficiari, potrivit consilierului pe probleme sociale din cadrul Comisiei pentru repartizarea ajutoarelor umanitare, Aliona Chisari.

”La Agenția Rezerve Materiale mai rămân în prezent aproape 26 tone de zahăr și 302 colete cu produse alimentare. Se propune câte 5 kg de zahăr să se ofere persoanelor deportate cu vârstă mai mare de 70 de ani, participanților la cel de-al Doilea Război Mondial și văduvelor participanților la acest război”, a constatat Aliona Chisari.

În ceea ce privește păcura, care reprezintă ultima parte din ajutorul oferit de România, și care ar urma să fie folosită la încălzire în Chișinău în sezonul rece, autoritățile nu au anunțat decomandată care va fi suma de bani care va fi oferită ca suport la încălzire familiilor social vulnerabile din municipiu. Informația urmează să fie făcută publică la solicitarea vice-premierului pe probleme sociale Gheorghe Brega, la ședința viitoare a Comisiei interdepartamentale.

”Noi putem calcula în felul următor, volumul păcurii din care scoate cheltuielile suportate de CET, în jur de 25%, numărul de gigacalorii care rămân să le repartizăm celor peste 38 de mii de familii social vulnerabile cărora Primăria Chișinău le oferă ajutor la încălzire în perioada de iarnă. În mediu, după calculele mele iese cam câte 1.500-1800 de lei”, a declarat Gheorghe Brega.

Amintim că guvernul de la București a decis, în luna februarie, să acorde Republicii Moldova un ajutor umanitar în valoare de aproape 80 de milioane de lei, care constă din zahăr, produse alimentare și păcură.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Muzică * Știri * Muzică
Meteo Chișinău
9,24
Cer senin
Umiditate:40 %
Vint:3,09 m/s
Fri
10
Sat
9
Sun
7
Mon
6
Tue
13
Arhivă Radio Chișinău
2019
2020
2021
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
2030
Ian
Feb
Mar
Apr
Mai
Iun
Iul
Aug
Sep
Oct
Noi
Dec
24
25
26
27
28
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6