Ciclism: Turul Alpilor Maritimi și Varului - Bauke Mollema, învingător în prima etapă

• 20 Februarie 2021 12:48

Ciclistul olandez Bauke Mollema (Trek-Segafredo) a câștigat prima etapă a Turului Alpilor Maritimi și Varului, disputată vineri între localitățile Biot și Gourdon, în sud-estul Franței, pe distanța de 183,9 km, informează AFP, preluat de AGERPRES.

Mollema (34 ani) a fost cronometrat în 4 h 50 mn 20 sec (viteză medie: 38 km/h), reușind să-l devanseze la sprint pe belgianul Greg Van Avermaet (AG2R Citroen). Pe poziția a treia s-a clasat francezul Valentin Madouas (Groupama-FDJ).

Sâmbătă este programată etapa a doua, cu traseu în lungime de 169 km, având startul și sosirea la Fayence.

Anul trecut, Turul Alpilor Maritimi și Varului a fost câștigat de columbianul Nairo Quintana, prezent și la ediția din acest an, sub culorile echipei Arkea-Samsic.

Sursa:Agerpres