Ciclism | Românul Serghei Țvetcov a câștigat Turul Coreei de Sud

• 03 Iunie 2018 15:25

Rutierul român Serghei Țvetcov (UnitedHealthcare) a câștigat, duminică, Turul ciclist al Coreei de Sud, cursă desfășurată pe parcursul a cinci etape, snunță Agerpres.

În clasamentul final, Țvetcov a fost urmat de kazahul Stepan Astafiev (Vino Astana Motors), la 28 de secunde, și de italianul Matteo Busato (Wilier Triestina Selle Italia), la 37 de secunde, etc.

Etapa a cincea, desfășurată duminică, la Seul, pe distanța de 65 de km, a fost câștigată de olandezul Raymond Kreder (Team Ukyo), cu timpul de 1 h 21 min 05 sec, urmat de estonianul Mihkel Raeim (Israel Cycling Academy), de sud-coreeanul Joonyong Seo (KSPO Bianchi Asia Procycling), ambii în același timp, etc. Țvetcov s-a clasat pe locul al 31-lea, în același timp cu învingătorul.