Ciclism: Francezul Julian Alaphilippe a câștigat pentru a treia oară cursa Săgeata Valonă

• 21 Aprilie 2021 19:10

Ciclistul francez Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step) a câștigat miercuri, la sprint, cursa Săgeata Valonă, desfășurată pe distanța de 193,6 km, între orașele Charleroi și Huy, scrie Agerpres.

Alaphilippe, care câștigă pentru a treia oară cursa (după 2018 și 2019), a fost cronometrat în 4h 36' 25'', fiind urmat de slovenul Primoz Roglic (Jumbo Visma) care a avut același timp, pe locul 3 sosind spaniolul Alejandro Valverde (Movistar, +06).

Așa cum se știe, în competiția feminină a cursei s-a impus olandeza Anna van der Breggen (SD Worx), care a fost urmată de poloneza Katarzyna Niewiadoma (Canyon) și de italianca Elisa Longo Borghini (Trek).

Anna van der Breggen a câștigat pentru a șaptea oară consecutiv această cursă.