Cele mai interesante statistici ale Euro 2020 - De la cele mai multe șuturi trimise până la cele mai multe pase reușite

• 13 Iulie 2021 09:28

Euro 2020 s-a terminat cu triumful Italiei, dar statisticile vor rămâne pentru a evidenția cine au fost cei mai eficienți jucători ai competiției, transmite hotnews.ro.

Potrivit sursei citate, spaniolul Dani Olmo este fotbalistul care a trimis cele mai multe șuturi, 21, la EURO 2020, unde naționala țării sale s-a oprit în semifinale, informează statisticianul Opta, citat de L'Equipe.

Dani Olmo, care a disputat 379 de minute la Euro 2020, a trimis 7 șuturi pe poartă, 7 în afara spațiului porții, 7 blocate, fără să reușească să marcheze. Doar portughezul Deco în 2004 (24) și spaniolul Fernando Hierro în 1996 (23) au trimis mai multe șuturi fără să înscrie la o ediție de Campionat European.

Pe locurile următoare la capitolul șuturi trimise la Euro 2020 sunt italienii Lorenzo Insigne (19 șuturi, 2 goluri marcate) și Ciro Immobile (18 șuturi, 2 goluri).

Deși portarul Gianluigi Donnarumma, care a apărat două lovituri de departajare în finala cu Anglia, a fost ales cel mai bun jucător de la Euro 2020, din punct de vedere statistic englezul Jordan Pickford a fost cel mai eficient portar de la acest turneu. El a respins 88,9% din șuturi (16 din 18), cel mai bun procentaj la această competiție, fiind urmat de Lukas Hradecky (Finlanda, 15 din 18) și Thibaut Courtois (Belgia, 12 din 15). Doar Yann Sommer (Elveția, 21), Ugurcan Cakir (Turcia, 18), Danny Ward (Țara Galilor, 17) și Kasper Schmeichel (Danemarca, 17) au avut mai multe intervenții decât goalkeeperul Angliei.

Pickford a stabilit două recorduri în naționala Angliei: cinci meciuri consecutive fără gol primit într-un turneu final și 725 de minute de invincibilitate.

Rusia a jucat doar trei meciuri la acest turneu, încheind pe ultimul loc grupa sa, dar a fost suficient pentru ca atacantul și căpitanul său Artiom Dziuba să domine clasamentul duelurilor aeriene câștigate. Fotbalistul lui Zenit Sankt Petersburg (32 de ani, 1,96 m) a câștigat 25 de dueluri aeriene în 264 de minute de joc. Un total colosal, fiindcă următorii pe această listă sunt englezii Harry Kane și Harry Maguire (21), ajunși până în finală.

Naturalizat spaniol în luna mai, Aymeric Laporte s-a integrat foarte rapid în La Roja și a preluat comanda în centrul apărării. Laporte este cel care a încercat (690) și reușit (644) cele mai multe pase în acest turneu, mai mult decât oricare alt jucător într-o singură ediție de la Euro 1980 încoace. De asemenea, el a parcurs cei mai mulți metri avansând cu mingea la picior (1.822, față de 1.115 în cazul compatriotului său Pau Torres). Se pune întrebarea dacă selecționerul Franței, Didier Deschamps, regretă că nu a putut conta pe Laporte.

Nouă minute: doar atât a fost condusă Anglia pe întreaga durată a competiției, în semifinala cu Danemarca, de la deschiderea scorului de către Damsgaard în minutul 30 până la autogolul lui Kjaer din minutul 39. Aceasta înseamnă 1% din timpul de joc al naționalei Angliei, care nu a luat gol până în ultimul careu, primind în total două goluri. Spre comparație, Italia a fost condusă 8% din timpul său de joc. În cazul Franței, campioana mondială, eliminată în optimi, procentul a fost de 19%, potrivit Agerpres.

Naționala Italiei este noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare, duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020, în care scorul a fost egal, 1-1 (0-1, 1-1), la finalul celor 120 de minute.