Cât costă utilizarea „brandului” Republica Moldova?

  • 01 Martie 2017 21:05
Cât costă utilizarea „brandului” Republica Moldova?

Denumirea oficială a statului Republica Moldova va putea fi utilizată în denumirile firmelor sau altor persoane juridice contra unei sume de 100 de mii de lei, achitate în bugetul de stat.

O hotărâre în acest sens a fost aprobată de Guvern. Este vorba atât despre denumirea oficială, cât și de cea istorică, precum și de abrevierile sau derivatele acesteia.

Pentru acest lucru va fi necesar acordul Guvernului. Odată achitată taxa, denumirea statului va putea fi utilizată nelimitat, până la modificarea denumirii sau lichidarea persoanei juridice, se arată în nota informativă a proiectului elaborat de Ministerul Justiției.

Guvernul urmează să elaboreze și să aprobe un regulament de acordare și retragere a permisului de utilizare a denumirii oficiale a statului, iar în cazul în care aceasta nu este folosită conform normelor, ar urma să fie achitate sancțiuni în valoare de 200-400 unități convenționale.

Tags

Alte Noutati

LIVE: Colecția de Jazz cu Daniela Nicolae
Meteo Chișinău
23,58
Cer senin
Umiditate:72 %
Vint:2,16 m/s
Sat
23
Sun
25
Mon
28
Tue
28
Wed
29
Arhivă Radio Chișinău