Boris Johnson, întrebat dacă o invazie în Ucraina este iminentă: ”Informațiile sunt sumbre. Rușii trebuie să înțelegă că ar putea fi o nouă Cecenie”

  • 24 Ianuarie 2022 15:27
Boris Johnson, întrebat dacă o invazie în Ucraina este iminentă: ”Informațiile sunt sumbre. Rușii trebuie să înțelegă că ar putea fi o nouă Cecenie”

Premierul britanic Boris Johnson a declarat luni că informațiile privind șansele unei invazii ruse în Ucraina sunt sumbre, dar aceasta nu este inevitabilă, și l-a avertizat pe președintele Vladimir Putin că orice conflict ar putea deveni "o nouă Cecenie".

"Trebuie să facem astfel încât să fie foarte clar pentru Kremlin, pentru Rusia, că ar fi un pas dezastruos", a declarat Johnson într-o intervenție televizată, potrivit Reuters, citată de hotnews.ro.

Întrebat dacă crede că o invazie este acum iminentă, el a răspuns: "Informațiile sunt destul de sumbre în acest sens.

"Nu cred că este, în niciun caz, inevitabilă, cred că bunul simț încă mai poate prevala", a adăugat premierul britanic.

Johnson a declarat că va discuta cu alți lideri pe această temă în cursul zilei de luni.

"De asemenea, trebuie să transmitem (Moscovei) mesajul că invadarea Ucrainei, din perspectiva Rusiei, va fi o treabă dureroasă, violentă și sângeroasă și cred că este foarte important ca oamenii din Rusia să înțeleagă că aceasta ar putea fi o nouă Cecenie", a adăugat Boris Johnson.
 

 

Tags

Alte Noutati

LIVE: Matinal cu Victoria Cușnir și Sergiu Scânteian
Meteo Chișinău
21,07
Cer fragmentat
Umiditate:71 %
Vint:0,45 m/s
Sat
25
Sun
25
Mon
26
Tue
25
Wed
19
Arhivă Radio Chișinău