BNM discută cu FMI, la Washington, despre un nou program de cooperare și reformele pentru integrarea europeană (FOTO)
-
15 Aprilie 17:35
Sursa foto: Facebook/BNM
Delegația Băncii Naționale a Moldovei (BNM), condusă de guvernatoarea Anca Dragu, a avut întrevederi cu oficiali de rang înalt ai Fondului Monetar Internațional (FMI), în marja Reuniunilor de primăvară ale Băncii Mondiale și FMI, desfășurate la Washington, în perioada 13–18 aprilie 2026. Discuțiile au vizat evoluțiile și perspectivele macroeconomice ale Republicii Moldova, precum și demersurile autorităților pentru un nou program de cooperare cu FMI. Totodată, a fost abordată agenda de reforme a BNM în contextul procesului de integrare europeană și rolul instituției în consolidarea stabilității financiare.

