Biatlonistul Pavel Magazeev a intrat în top 30 în cursa individuală la Jocurile Olimpice de la Beijing

• 08 Februarie 2022 15:50

Biatlonistul Pavel Magazeev s-a clasat pe locul 26 în cursa individuală de 20 de km la Jocurile Olimpice de la Beijing. El a ratat 2 din cele 20 de ținte. Magazeev a trecut linia de finiș cu 3 minute, 54.3 secunde mai târziu decât noul campion olimpic pe această distanță, francezul Quentin Fillon Maillet.

Pe 12 februarie, Pavel Magazeev va evolua în proba sprint, pe distanța 10 km. În această zi ar putea concura și Maksim Makarov, care a fost infectat cu Covid-19, anunță Comitetul Național Olimpic și Sportiv.

Totodată, Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 în proba feminină de simplu din concursul de sanie, în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Ea a înregistrat rezultatul 3:06.294 în suma celor trei manșe și nu a reușit calificarea în finală.

Doina Descalui are 22 de ani și a debutat la Olimpiadă. Ea este antrenată de Bogdan Macovei, de trei ori participant la Jocurile Olimpice.