Aur și argint pentru Moldova la Campionatele europene de box printre tineri

• 25 Octombrie 2014 19:12

Republica Moldova a luat două medalii la campionatele europene încheiate astăzi, 25 octombrie, la Zagreb.

Boxerul moldovean Dorin Bucșa a obținut medalia de aur la campionatele europene de tineret desfășurate la Zagreb, Croația. În finala categoriei de greutate 56 kg, el l-a învins pe belarusul Dzimitry Asanau și a devenit campion european printre tineri. În semifinale, Bucșa a trecut de francezul Jordan Rodriguez.

În ultima zi de concurs, Moldova a mai luat o medalie în categoria 49 de kg. Iulian Ivanov s-a mulțumit cu medalia de argint, meciul său cu rusul Ivan Abramov, unul destul de echilibrat, fiind întrerupt la cererea antrenorilor noștri. În consecință, victoria și medalia de aur a revenit sportivului rus. În semifinale,Iulian Ivanov l-a învins pe britanicul Niall Farrell.

Țara noastră a fost reprezentată la competiția din capitala Croației de un lot format din 10 tineri boxeri.