Atleta Andreea Stavila-Grosu a câștigat aurul la Campionatele Balcanice de atletism
-
23 Iunie 10:39
Republica Moldova a obținut o medalie de aur la Campionatele Balcanice de atletism desfășurate în orașul Volos, Grecia. Atleta Andreea Stavila-Grosu s-a impus în proba de 3000 de metri obstacole, stabilind totodată un nou record personal, transmite MOLDPRES.
Sportiva a trecut linia de sosire în 9 minute și 40,4 secunde, devansându-le pe turcoaica Sumeyye Erol, clasată pe locul doi cu timpul de 9:46.21, și pe grecoaica Nikoleta Rafailaki, care a ocupat poziția a treia cu 9:58.76.
Performanțe remarcabile au înregistrat și alte reprezentante ale Republicii Moldova. Alexandra Emilianov a cucerit medalia de argint la aruncarea discului, cu rezultatul de 58,10 metri, fiind devansată la limită de turcoaica Özlem Becerek, care a înregistrat 59,10 metri.
O altă medalie pentru țara noastră a fost adusă de Iuliana Dabija, care a urcat pe treapta a treia a podiumului în proba de triplu salt. Sportiva a obținut bronzul cu rezultatul de 13,66 metri.
La ediția din acest an a Campionatelor Balcanice au participat aproximativ 900 de sportivi din peste 20 de țări. Republica Moldova a fost reprezentată de un lot format din 10 atleți, deplasarea acestora fiind susținută financiar de Ministerul Educației și Cercetării.

